ARTICLES REFLECTION

Rébus vo vydavateľstve Argo

Šifry, hádanky, odhalenia vedia vždy prebudiť fantáziu. Poslednú dobu sa objavujú knihy, ktoré priamo v názve a téme sľubujú neobyčajné tajomstvá. Diela, ktoré mali byť zničené, nikdy nevyšli, stratili sa vo vojnách, revolúciách a prehrách kultúrneho sveta. Vydavateľstvo Argo prináša tentokrát omnoho viac než napínavý prehľad. Prináša reálnu knihu, ktorá sama je hádankou a rébusom.


Do júna tohoto roku môžu čitatelia súťažiť v súvislosti s knihou v českej premiére na trhu. Dokonca prvé miesto je finančná hotovosť desať tisíc korún. Nie je to marketingový trik, je to skutočná interaktívna kniha a šanca pridať sa k svetovým hráčom, ktorí podľahli dnes už skoro sto rokov starej knižnej šifre. O čo teda ide?


V roku 1934 vydal, ako inak, vo Veľkej Británii Edward Powys Mathers, známy ako skvelý a epochálny autor krížoviek a rébusov, pre vtedy tak obľúbenú zábavu v tlači knihu. Mathers si nezvolil svoj pseudonym náhodou podľa krutého španielskeho inkvizítora Torquemada. Dokážete si predstaviť, že dnes – skoro storočie od prvého vydania jeho knihy, nevylúštil jeho záhadu skoro nikto? V novej edícii pred covidovou pandémiou, ktorá vrátila talentovaného renesančne rozhľadeného autora na výslnie, je známy iba jeden lúštiteľ, ktorý uspel.


Aby som vás nenapínal, tak prakticky, o čo ide? Vydavateľstvo Argo ponúka v českom preklade Michaly Markovej útlejšiu knižku s farebnou obálkou v brožovanej väzbe, pretože, aby ste sa mohli stať detektívom, budete musieť knihu rozobrať. Prenajať si väčší byt a tam si najskôr rozložiť strany na podlahu, alebo si nájsť dostatočne veľkú stenu na stovku listov. Každá strana je vytlačená zvlášť na jeden list. Oficiálnych strán od autora je presne sto. Na každej strane je niekoľko riadkov textu. Niekde viac, niekde iba takých desať. Musíte pozorne čítať, aby ste mohli strany správne zoradiť. Autor ich totiž rozhádzal. Možno sa to javí ako jednoduché, ale myslite na to, že autor knihy bol milovník šifier, krížoviek a hádaniek. Keby to bolo ľahké, určite by nebolo tak málo víťazov. To je však len prvá úloha pre vás ako novodobého Sherlocka, Poirota, či Maigreta, Derricka alebo pre lúštiteľky dámy Pentličky, slečny Marplovej, či Very Stanhopovej.


Úvod českého vydania zdôrazňuje, že od znovuobjavenia knihy v roku 2019 je oficiálne známy iba jediný úspešný detektív. Nejde totiž len o literárnu kuriozitu rozhádzaných strán. Čitateľ, aby uspel a vyhral musí nájsť v texte šesť osôb, ktoré boli zavraždené a správne z kontextu a samozrejme podľa správnych stôp určiť aj vraha každej obeti. To už je iný oriešok. Samozrejme samotný text je komponovaný veľmi rafinovane s dôrazom na každé slovo, ktoré môže pomôcť či byť falošnou stopou a slepou uličkou. Autor znalý rébusov a šifier, viac vrstevnatých metafor, narážok, polyglot a polyhistor, pripravil skutočne diabolskú hru. Znovu pripomínam, pokiaľ ste milovníci detektívok, anglosaského prostredia, napätia, logického myslenia, krížoviek, doplňovačiek, stratégie, tak táto nenápadná knižná udalosť, ktorá by si zaslúžila väčšiu mainstreamovú reklamu, je práve pre vás.


Nemusíte sa báť, že ako lúštitelia českej verzie, navyše textu napísaného v konkrétnej dobe, neporozumiete možným narážkam, slovným hračkám, autorovým obľúbeným spoonerizmom a ďalším prekážkam, ktorými je text prešpikovaný. Argo aj prekladateľka si dali maximálne záležať na zmysle a pointe. Českí prekladatelia sú skvele vybavení a disponovaní, nie nadarmo sú osobnosti ako Martin Hilský, Jiří Josek za svoje preklady Shakespeara oceňovaní a podobne dobre, ale už bez veľkej mediálnej pozornosti sa darí aj prekladateľom beletrie.


Pri svojich rešeršiach som našiel, že do dnešného dňa vydavateľstvá naprieč desaťročiami uznali oficiálne len štyroch víťazov. Je to neskutočné. Neváhajte teda s nákupom nielen pre možnosť výhry a možnej slávy, ale aj pre radosť z takejto rafinovanej hry, ktorá na vás čaká. Inteligentné hádanky sú stále vzácnejšie. Chválim vydavateľstvo Argo, že si stále zachováva lásku a úctu ku knihám a jeho team v dobe bujarej brakovej knižnej diskotéky hľadá a odvážne vydáva takéto rarity. A že som doposiaľ nenapísal ako sa kniha volá? Má tajomný názov, ktorý už svojou podstatou odkazuje na prvú vraždu v dejinách ľudstva a aj na vražednú zbraň. Takže rýchle do Arga pre Kainovu čelist, rýchle pre hlavolam, tak odlišný detektívnym pivniciam súčasných autorov. U nás nikdy nevieme s istotou dopredu po akom titule sa kedy zapráši. Keď už mám článok hotový, môžem začať rozoberať knihu a skúsiť hľadať správne poradie deja. Pozor vy, čo máte domácich maznáčikov, aby vám dôležitá strana záhadne nezmizla.

O autorovi

Pavol Juráš po štúdiu na klasickom gymnáziu vyštudoval opernú réžiu (Doc. Alena Vaňáková) na Hudobnej fakulte Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Absolvoval diplomovou prácou „Moderné operné koncepcie klasického repertoáru“. Počas štúdia navštevoval aj predmety z odboru Tanečná pedagogika. Študoval semester na Hochschule für Musik und Theater v Hamburgu (prof. Florian Malte Leibrecht) a bol hospitantom v Balete Johna Neumeiera. Divadelné
vzdelanie si doplnil na Divadelnej fakulte Vysokej školy
múzických umení v Bratislave v magisterskom odbore činoherná
réžia (prof. Ľubomír Vajdička). Aj v Bratislave sa
venoval tanečným predmetom hlavne v triede Ireny
Čiernikovej. Na Janáčkovej akadémii múzických umení
v Brne obhájil dizertačnú prácu „Vznik nového
hudobnodramatického diela“ v doktoranskom študijnom
odbore Interpretace a teorie interpretace u prof. Jindřišky
Bártovej. Ako hosť prednášal napríklad na konferencii
Dobrovoľníci v kultúre, ktorú usporiadal Divadelný
ústav Praha. Vedľa profesionálnej divadelnej dráhy
spolupracoval  ako redaktor najprv s webovými stránkami balet.cz,
kultura.sk, teatro.sk, umenie.sk,  a posledné roky s operaplus.cz. Od roku 2017 píše recenzie na predstavenia z celej Európy výhradne pre svoju profilovú internetovú stránku.

Pridaj komentár